ADMINISTRACJA RZUTU SĘDZIOWSKIEGO

ADMINISTRACJA RZUTU SĘDZIOWSKIEGO

ADMINISTRACJA RZUTU SĘDZIOWSKIEGO

R2.7. JUMP BALL / ADMINISTRACJA RZUTU SĘDZIOWSKIEGO / SĘDZIA AKTYWNY (PODRZUCAJĄCY PIŁKĘ)

Cel:

Identyfikacja kolejnych faz oraz poprawnych technik podrzutu piłki.

Sytuacje Jump Ball (podrzutu piłki) są ekscytujące, jednakże zdarza się, że sędzia administrujący podrzut nie jest w stanie go poprawnie wykonać. Szczegółowe analizy wskazują, że 50% błędów popełnionych przez skaczących zawodników spowodowane jest nieprawidłowym podrzutem piłki przez sędziego. Innymi słowy, można by ich uniknąć. Podrzut piłki jest czymś co powinno być poddawane regularnemu doskonaleniu – nie traktując go, jako coś okazjonalnego.

Ważnym jest, by zrozumieć, że skaczący zawodnicy koncentrują się i napinają mięśnie reagując przy tym na każdy ruch sędziego. Dlatego ważne jest by unikać niepotrzebnych ruchów.

Lista kontrolna do prawidłowego podrzutu piłki:

 1. Zawodnicy koncentrują się na podrzucie – unikaj zbędnych ruchów;
 2. Technika podrzutu jest dowolna (oburącz – ręce nisko lub wysoko; jednorącz – ręka nisko lub wysoko);
 3. Ważniejsze jest, wykonanie jednego mocnego ruchu z piłką w górę;
 4. Wysokość na jakiej jest umieszczona piłka przed podrzutem – czym niżej się znajduje – tym dłużej musi lecieć w górę, aby osiągnąć najwyższy punkt;
 5. Szybkość i intensywność podrzutu piłki (czym niżej znajduje się piłka – tym szybciej i intensywniej musimy ją podrzucić);
 6. Nie trzymaj gwizdka w ustach podczas podrzutu.

Dodatkowo:

 • Wykonaj sygnał ostrzegawczy gwizdkiem na rozpoczęcie pierwszej kwarty meczu, przed administracją podrzutu piłki.

 

R2.8. JUMP BALL / ADMINISTRACJA RZUTU SĘDZIOWSKIEGO / SĘDZIA (SĘDZIOWIE) PASYWNY

Cel:
Identyfikacja różnych zadań i technik dla nie administrujących (pasywnych) sędziów podrzutu piłki.

Sędzia/-owie nie administrujący podrzutu piłki, posiadają mocno ograniczoną liczbę obowiązków podczas podrzutu. Pomimo to, od czasu do czasu, wciąż jesteśmy świadkami oczywistych naruszeń lub błędów, które nie są prawidłowo oceniane przez sędziów pasywnych. Jednym z powodów może być fakt, że sędziowie pasywni są nie przygotowani do oceny nielegalnych zagrań lub popełnionych błędów administrowania przez ich partnera wykonującego podrzut. Aktywny umysł jest kluczem do prawidłowej oceny. Sędzia (sędziowie) pasywny powinien przewidywać w myślach co może się przydarzyć (mówiąc do samego siebie), aby zidentyfikować nielegalne zagrania oraz użyć odpowiednich procedur, gdy nastąpi naruszenie przepisów.

Lista kontrolna dla sędziego (sędziów) pasywnych:

 1. W przypadku błędnego podrzutu, zarządź kolejny (zbyt niski, krzywy podrzut piłki, błędna synchronizacja czasu)
 2. W przypadku zbicia piłki w locie wznoszącym przez jednego ze skaczących – odgwiżdż błąd!
 3. W przypadku naruszenia cylindra koła środkowego przez jednego z zawodników nie biorących udziału w podrzucie zanim piłka nie zostanie dotknięta przez jednego ze “skoczków” – odgwiżdż błąd!
 4. Kontroluj zegar czasu gry (10:00) oraz zegar czasu akcji (24′) – jeżeli doszło do naruszenia przepisów przed legalnym dotknięciem piłki przez jednego ze skaczących, upewnij się, że zegary są prawidłowo zresetowane.
 5. W przypadku naruszenia przepisów przez skaczącego zawodnika, jesteś odpowiedzialny za wprowadzenie piłki na polu ataku drużyny, której przyznano piłkę, blisko linii środkowej boiska.

 

 

TEKST ORGINALNY: FIBA, Frip Level 1, Home Study Book, Refereeing Knowledge, strona 165-166; (V 1.1, January 2018)

Tłumaczenie i edycja: sedziowiekoszykowki.com.pl

 

STRONA GŁÓWNA

Podziel się!